Fond Genesis kupuje CN Group a vstupuje tím do IT odvětví

01.03.2019
GPEF III

Genesis Private Equity Fund III (GPEF III), fond rozvojového kapitálu, uskutečnil společně s manažery akvizici společnosti CN Group od dánských vlastníků a zakladatelů. CN Group, sídlící v Praze a s pobočkami ve Zlíně, v Bratislavě a v Rumunsku, poskytuje služby IT v oblastech vývoje softwaru formou outsourcingu v blízkých zemích (nearshoring), řízení kvality, testování a počítačového modelování (CAD). Jde o sedmou investici fondu GPEF III, který má k dispozici 82 milionů eur na investice do malých a středních podniků v České republice, na Slovensku a v sousedních zemích střední Evropy.

Vstup GPEF III do společnosti CN Group lze považovat za jedno z možných řešení otázky následnictví, která se v poslední době stává pro české malé a střední podniky žhavým tématem. Dosavadní vlastníci, zakladatelé z řad původně oborových investorů a dlouholetý generální ředitel společnosti CN Group, který odchází do penze, se rozhodli prodat svoje podíly. Jelikož je společnost v současnosti řízena profesionálním managementem nezávislým na vlastnících, odkup podílů fondem GPEF III společně s vedením společnosti (management buy-out) byl logickým vyústěním situace.

„Informační technologie a vývoj softwaru jsou velmi atraktivním a růstovým odvětvím podnikání, které láká investory nejen na veřejném trhu, ale i ve světě private
equity. Společnost CN Group díky své 25leté historii, dlouhodobým obchodním vztahům a zaměření na německy mluvící země a Skandinávii představuje atraktivní
platformu pro další rozvoj podnikání a konsolidaci trhu vývoje softwaru na bázi nearshore,“ říká Jan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital, která poskytuje poradenství private equity fondům Genesis.

 

Financování a podpora ze strany GPEF III může společnosti pomoci růst nejen organicky, ale i prostřednictvím dalších akvizic. „V regionu se nachází řada malých a středně velkých podniků, které působí v oblastech, jež mohou naše aktivity vhodně doplňovat jak v oblasti vývoje softwaru na bázi nearshore, tak i v ostatních oblastech,“říká Michal Širica, jednatel společnosti CN Group a dodává: „Jsme přesvědčeni, že fond z rodiny fondů Genesis Capital bude v našem úsilí o naplnění růstové strategie pro budoucnost tím pravým kapitálovým partnerem.“ Společnost CN Group se do budoucnosti zaměří na další rozšiřování služeb nabízených například v oboru strojírenského projektování. Strategický rozvoj může v budoucnosti zahrnovat i další akvizice doplňující současný podnikatelský model společnosti.


Stejně jako u všech investic fondů Genesis byl i v tomto případě součástí standardního postupu důraz na důkladnou analýzu vedení společnosti, které je základním stavebním kamenem její úspěšné budoucnosti. Manažeři, kteří na svých pozicích zůstávají, mají všechny předpoklady k tomu, aby mohli řádně plnit vedoucí funkce a převzít odpovědnost i za další strategický rozvoj firmy. Dlouholetý generální ředitel Steen Westh Nielsen, který odchází do důchodu a v rámci transakce byl jedním z prodávajících, u společnosti zůstane po přechodné období jako člen dozorčí rady. „Podle mého názoru hladký přechod vedení společnosti a návaznost na dosavadní úspěšný rozvoj společnosti dále velmi prospěje. Nové nápady a inovativní přístup ve spojení s dlouhodobými zkušenostmi a odborností umožní společnosti CN Group postupovat vpřed,“ říká Steen Nielsen. Ten podle svého vlastního vyjádření již nemá ambici vykonávat aktivní řídicí funkci, vítá však možnost předávat dále svoje zkušenosti.


KONTAKT PRO MÉDIA:

Kamil Chalupa, CHM Communications

mail: chalupa@chmc.cz; tel.: +420 602 865 834

O společnosti CN Group

Společnost CN Group byla založena dánskými vlastníky v roce 1994 a v průběhu uplynulých 25 let se formou outsourcingu zabývá vývojem vysoce kvalitního softwaru pro svoje zákazníky ve Skandinávii, Německu, Rakousku, Švýcarsku a Velké Británii. Kromě toho nabízí rozsáhlé služby v oblastech řízení kvality, testování a školení.

Zákazníky CN Group jsou přední firmy v EU působící v řadě odvětví jako finančnictví, letectví, média a vydavatelství, zabezpečovací technologie a telekomunikace. Společnost CN Group jim poskytuje pružná obchodní řešení.

Společnost CN Group zaměstnává více než 280 odborníků, kteří obsluhují zákazníky z produkčních center v Praze, Bratislavě, Zlíně a rumunské Bukurešti. Za rok 2018 společnost vykázala výnosy ve výši téměř 13 mil. eur.

Více na https://www.cngroup.dk/.

O společnosti Genesis Capital

Společnost Genesis Capital poskytuje poradenství private equity fondům, které nabízejí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku pomoc při financování jejich růstu a rozvoje. Od svého vzniku v roce 1999 poskytovala poradenství čtyřem fondům rozvojového kapitálu s celkovým objemem převyšujícím 170 milionů eur. Tyto fondy již podpořily 50 podniků a zajistily na jejich rozvoj více než tři miliardy korun. Mnoho z těchto firem se i díky spolupráci s Genesis dostalo na špičku ve svém oboru.


Aktuálně je k investování otevřen fond s názvem Genesis Private Equity Fund III (GPEF III) o velikosti přes 80 milionů eur. Podobně jako minulé fondy je i GPEF III zaměřen na investice do středních a malých podniků v České republice a na Slovensku, určitou část prostředků může alokovat do přímých investic také v Polsku, Maďarsku a Rakousku.


Investory ve fondu GPEF III jsou převážně lokální a mezinárodní instituce a investiční společnosti jako například European Investment Fund (EIF), Česká spořitelna (člen skupiny Erste), Amundi Czech Republic (člen mezinárodní skupiny Amundi), Kooperativa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna (obě součást skupiny Vienna Insurance Group), finská investiční společnost eQ Private Equity, penzijní fond významné světové společnosti a český family office.


Mezi společnosti, v nichž mají private equity fondy Genesis v současné době podíl, patří mimo jiné KS Klima-Service, GTH catering, ST Security, Quinta-Analytica, HP Tronic/Datart, D2G, Sanborn, Stangl Technik Holding a CN Group.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital