Fond Genesis prodává další firmu. Novým majitelem Roltechnik se stala mezinárodní skupina Roth Industries

02.08.2016
GPEF II

V polovině července tohoto roku změnil majitele významný český výrobce sanitární techniky, firma Roltechnik se sídlem v Třebařově v Pardubickém kraji. Genesis Private Equity Fund II (GPEF II), který byl 90% vlastníkem, prodal svůj podíl mezinárodní společnosti Roth Industries. Společně s Genesis prodali svůj podíl také tři vrcholoví manažeři Roltechniku, a nový majitel je tak nyní jediným vlastníkem firmy.

Více než dvacetiletá tradice, dobré hospodářské výsledky a perspektiva dalšího růstu byly důvodem, proč o Roltechnik projevila zájem významná skupina s ústředím v Německu - Roth Industries. Jedna její divize se zabývá sanitárními systémy a český výrobce vhodně zapadá do jejího portfolia.

„Nákup společnosti Roltechnik znamená důležité nasměrování ve prospěch další internacionalizace našich obchodních aktivit a rozšíření produktových řad v oblasti sanitárních systémů,” naznačuje budoucí strategii nového vlastníka Matthias Donges, generální ředitel společnosti Roth Industries, a dodává: „S firmou Roltechnik spolupracujeme dlouhodobě a jsme velmi dobře obeznámeni s její výkonností i zaměstnanci. Obchodní principy a firemní kultura obou společností se v mnohém shodují. To je ideální základ pro hladké a rychlé začlenění. Roltechnik má na východoevropském trhu výbornou reputaci a disponuje skvělou sítí profesních kontaktů. Z kombinace silných stránek obou společností budou těžit především naši zákazníci.”

 

Roltechnik je významným výrobcem sprchových koutů a dalších příslušenství do koupelen. Vstup fondu Genesis do této společnosti v roce 2008 byl přímo klasickou ukázkou řešení nástupnictví v podniku. Původní majitel chtěl z firmy vystoupit a vybral dokonce i svého nástupce v roli ředitele. Na převzetí firmy ale potřeboval silného finančního partnera, který by pomohl s dalším rozvojem firmy.

Fond vstupoval do této společnosti v době, kdy na trhu nevládla v sektoru stavebnictví, na kterém je firma do značné míry závislá, příznivá nálada. Přesto se podařilo nejen tuto krizi přestát, ale navíc i nastartovat další růst. Pod vlastnictvím GPEF II rozšířil Roltechnik sortiment a zavedl vlastní výrobu akrylátových sprchových vaniček. Významnou roli v tom sehrál nový management v čele s generálním ředitelem Jiřím Šejnohou.

„Případ Roltechnik je dokladem toho, že s dobrým managementem lze dosáhnout úspěchů i v době, kdy je odvětví, v němž se firma pohybuje, celkově v potížích,“ říká k tomu Jan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital, která poskytuje poradenství private equity fondům Genesis. Právě zkušený a kompetentní management považuje Genesis Capital za jeden z nejdůležitějších faktorů, který rozhoduje o vstupu fondu do určitého podniku.

Zároveň s fondem GPEF II prodali svůj podíl novému majiteli (celkem 10 %) i manažeři firmy, na svých postech však zůstali a vedou Roltechnik dál. „Díky podpoře fondu Genesis se nám podařilo v minulých letech významně rozšířit prodeje pod vlastní značkou v několika evropských zemích a zvýšil se také objem výroby high-end produktů v oblasti sprchových koutů, které odebírají některé významné západoevropské značky,“ hodnotí úspěchy posledních let generální ředitel Roltechniku Jiří Šejnoha. „Skupina Roth Industries je naším dlouholetým zákazníkem, a proto je akvizice přirozeným pokračováním vývoje. Je také garancí naší dlouhodobé prezence na trzích západní Evropy. Naopak Roltechnik je pro Roth Industries ideální základní kámen pro další expanzi ve východní Evropě. Těší nás, že jsme v této významné rodinné firmě našli nový domov. Sedmdesátiletá historie této společnosti a její obrovské zkušenosti jsou pro nás do budoucna zárukou stability a růstu.“

Roltechnik má dnes ve svém oboru vedoucí postavení na českém a slovenském trhu a exportuje přes polovinu produkce do více než 20 evropských zemí.

Při transakci byla poradcem prodávajícího (GPEF II) pražská kancelář mezinárodní poradenské společnosti EY.

O společnosti Roltechnik

Společnost Roltechnik byla založena roku 1991 a v regionu východní Evropy patří k nejvýznamnějším výrobcům a distributorům sprchových koutů, akrylátových van, vaniček a hydromasážních zařízení. V současnosti společnost vlastní výrobní závody v Třebařově a v Červené Vodě, které dohromady disponují výrobními a skladovými prostory o celkové rozloze 16 tisíc m2.

Již od založení firmy a zahájení výroby si získala produkce díky svému preciznímu zpracování řadu odběratelů nejen v ČR ale i na nejnáročnějších trzích, jako jsou Německo, Rakousko, Švýcarsko a další. V současné době působí společnost Roltechnik aktivně na více než dvaceti evropských trzích.

Více na http://www.roltechnik.cz/


O skupině Roth Industries

Roth Industries GmbH & Co. KG, která sestává z řady různých firem a zaměstnává více než 1200 pracovníků po celém světě, je jednou z nejvíce inovativních společností ve dvou oblastech.
V oblasti řešení pro stavebnictví jsou to zejména energetická zařízení, sanitárními systémy a řešení týkající se ochrany životního prostředí. V oblasti průmyslových řešení se pak Roth Industries soustřeďuje na kompozitní technologie, technologie plastů a technologie v oblasti hydrauliky.

Ústředí této středně velké firmy je v německém Dautphetalu (Hesensko). Zatímco strategické řízení společnosti, audit či finanční řízení se realizuje z této centrály, zodpovědnost za vývoj, výrobu a marketing produktů je na místních zaměstnancích v jednotlivých regionech.

Celkem 25 výrobních a obchodních společností Roth Industries je rozmístěno po celém světě, přičemž v nosných oborech jde o lídry světového trhu.

Společnost Roth Industries je stoprocentně vlastněná rodinou Roth.

Více na http://www.roth-industries.de/

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital