Fond Genesis se stal partnerem polského fondu Avallon při akvizici polské a české divize společnosti EQOS Energie

15.02.2018
GPEF III

Polský fond Avallon MBO Fund II vstupuje s českým fondem Genesis Private Equity III (GPEF III) vlastnicky do společností EQOS Energie Polska a EQOS Energie Česko. Obě společnosti byly dříve součástí nadnárodní skupiny EQOS Energie, jednoho z vedoucích poskytovatelů služeb v oblasti komplexních technických infrastruktur v Evropě, vlastněného německo-švédským private equity fondem Triton. Po dokončení transakce budou česká a polská společnost působit pod novou značkou Stangl Technik. Pro fond GPEF III se od jeho založení jedná již o šestou investici a historicky první investici v Polsku. Dokončení transakce podléhá souhlasu polského antimonopolního úřadu

Rozhodnutí o ukončení aktivit na českém a polském trhu je součástí dlouhodobé strategie holdingu EQOS Energie, která cílí především na oblasti energetiky, telekomunikace a dopravní infrastruktury. Česká a polská divize holdingu se na svých trzích naopak historicky zaměřují primárně na oblast technického zabezpečení budov.


Akvizice polské a české divize EQOS Energie je také historicky prvním společným projektem polské private equity společnosti Avallon a českého fondu ze skupiny Genesis, a to prostřednictvím aktuálně otevřených fondů Avallon MBO Fund II a Genesis Private Equity Fund III.


„Za posledních dvanáct měsíců se jedná v řadě již o pátou investici fondu GPEF III, což značí historicky rekordní investiční tempo. Touto transakcí také naplňujeme naši vizi fondu GPEF III jako fondu s širším regionálním záběrem, který realizuje své investice i mimo tradiční trhy České republiky a Slovenska,“ komentuje transakci Alexander Kosovský, investiční manažer společnosti Genesis Capital, která poskytuje poradenství private equity fondům Genesis. „Máme také radost z toho, že ve vedení společnosti zůstávají zkušení manažeři. Jejich dlouholeté zkušenosti z oboru a dosavadní úspěšné řízení společností v České republice a Polsku byly pro nás velmi důležité“, doplňuje Alexander Kosovský.


„V manažerském týmu vidíme vysoce kvalifikované a zkušené manažery, kteří jsou silně motivováni k dalšímu rozvoji firem. Věříme, že transakce dává oběma společnostem velký podnět k dalšímu rozvoji a růstu. Ve společnosti Genesis jsme našli odborníka se znalostí lokálního trhu, který se během celého investičního procesu osvědčil jako spolehlivý partner. Na spolupráci s ním se těšíme“, komentuje transakci Piotr Miller, partner společnosti Avallon.


„Jako manažeři, kteří jsou ve firmě od jejího založení, považujeme tuto transakci za novou výzvu. EQOS Energie v Polsku a EQOS Energie v České republice jsme rozvíjeli téměř osm let a máme velmi jasnou vizi jejich dalšího směřování. Jak v České republice, tak v Polsku si naše společnosti vybudovaly silnou tržní pozici se stabilní zákaznickou základnou, kterou chceme dále rozvíjet. Jsem přesvědčen, že kombinace našich odborných znalostí s podporou našich nových partnerů v Avallonu a Genesis otevře novou, a pravděpodobně úspěšnější, fázi pro společnosti pod novým názvem Stangl Technik", říká Martin Horák, generální ředitel skupiny.


„Naše dceřiné společnosti v České republice a Polsku se historicky zaměřovaly na oblasti mimo dlouhodobou strategii EQOS Energie Group. Proto jsme zvažovali jejich prodej a hledali partnera, který bude schopen poskytnout oběma společnostem dostatečnou podporu pro jejich budoucí rozvoj. Jsme potěšeni, že byla transakce úspěšně realizována, obě společnosti mají nyní vynikající předpoklady pro svůj další dynamický růst a expanzi", uzavírá Eric Mendel, generální ředitel společnosti EQOS Energie.

EQOS Energie
EQOS Energie Holding S.à r.l. funguje jako strategický holding. Definuje společné hodnoty, cíle a strategie pro celou skupinu společností. Vedení holdingu sídlí ve městě Foetz, v Lucembursku. Holding EQOS Energie je zastoupen ve 4 zemích Evropy. Má více než 20 poboček a zaměstnává více než 1 400 pracovníků. Specializuje se na komunikační technologie, železnice, energetiku a výstavbu sítí vysokého napětí. Více o společnosti lze nalézt na adrese www.eqos-energie.com/press

AVALLON
AVALLON je nezávislá polská společnost, která spravuje fondy soukromého kapitálu. Má dlouholeté zkušenosti s realizací transakcí ve spolupráci s manažery firem – management buy-out (MBO). Od roku 2001 se společnost v roli poradce nebo akcionáře podílela na 100 transakcích MBO a je považována za jejich průkopníka v Polsku. Partneři společnosti působí na trhu kapitálových investic od roku 1993. Avallon MBO Fund II je třetím fondem společnosti Avallon ve výši 109 milionů EUR. Investoři společnosti Avallon MBO Fund II jsou mezinárodní institucionální investoři.
V současné době drží společnost Avallon akcie v následujících společnostech: Velvet Care, Wosana. EBS. Marketplanet, MPS International, EDC Experts Direct Communication, Zaberd, Novo Tech, Plazma System, Medort, Fiten a Ceko.
Další informace naleznete na adrese:www.avallon.pl/en/

O společnosti Genesis Capital
Společnost Genesis Capital poskytuje poradenství private equity fondům, které nabízejí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku pomoc při financování jejich růstu a rozvoje. Od svého vzniku v roce 1999 poskytovala poradenství čtyřem fondům rozvojového kapitálu s celkovým objemem převyšujícím 170 milionů eur. Tyto fondy již podpořily více než 47 podniků a zajistily na jejich rozvoj více než tři miliardy korun. Mnoho z těchto firem se i díky spolupráci s Genesis dostalo na špičku ve svém oboru.

Aktuálně je k investování otevřen fond s názvem Genesis Private Equity Fund III (GPEF III) o velikosti přes 80 milionů eur. Podobně jako minulé fondy je i GPEF III zaměřen na investice do středních a malých podniků v České republice a na Slovensku, určitou část prostředků může alokovat do přímých investic také v Polsku, Maďarsku a Rakousku.

Investory ve fondu GPEF III jsou převážně lokální a mezinárodní instituce a investiční společnosti jako například European Investment Fund (EIF), Česká spořitelna (člen skupiny Erste), Amundi Czech Republic (člen mezinárodní skupiny Amundi), Kooperativa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna (obě součást skupiny Vienna Insurance Group), finská investiční společnost eQ Private Equity, penzijní fond významné světové společnosti a český family office.

Mezi společnosti, v nichž mají private equity fondy Genesis v současné době podíl, patří KS Klima-Service, GTH catering, Aranea, 3070, Quinta-Analytica, POS Media Group, HP Tronic/Datart, D2G a Sanborn.
Více na www.genesis.cz


KONTAKT PRO MÉDIA:
Kamil Chalupa, CHM Communications
mediální zastoupení Genesis Capital
mail: chalupa@chmc.cz; tel.:+420 602 865 834

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital