Fond Genesis získá majoritu ve strojírenské firmě Sanborn

29.11.2017
GPEF III

Fond Genesis Private Equity III (GPEF III) získá významný majoritní podíl ve společnosti Sanborn. Ta vyrábí specializované součásti zařízení pro energetiku, petrochemii či dopravu. Spolu se vstupem GPEF III dojde i ke změnám v managementu, novým ředitelem se stane Aleš Tichý.

Fond GPEF III realizuje svoji pátou investici za poslední dva roky a získá významný většinový podíl ve společnosti Sanborn. Minoritním spoluakcionářem se stane investiční fond BDO Investment SICAV.


Sanborn vyrábí a dodává komponenty světovým výrobcům generátorů, turbín, energetickým společnostem, teplárnám nebo výrobcům dieselových motorů. Významnými klienty jsou nadnárodní strojírenské koncerny jako GE, Siemens či Alstom. V roce 2016 dosáhla společnost tržeb ve výši 437 milionů korun.


„Sanborn má dlouholetou tradici a vybudoval si na trhu významné postavení, na něž chceme plynule navázat. Jde z pohledu odborného know-how i technického vybavení o špičku ve svém oboru. Se vstupem fondu Genesis přichází silný kapitálový partner, který bude pokračovat především v dalším organickém růstu a rozšiřování základny klientů“, říká Jan Tauber, vedoucí partner Genesis Capital, jež je poradcem fondů Genesis.


Novým předsedou představenstva se stane Aleš Tichý, manažer s rozsáhlými zkušenostmi z průmyslové oblasti, který působil v minulosti na vedoucích manažerských pozicích v průmyslových firmách a společnostech, dodávajících díly do automobilového průmyslu. „Kromě silného růstového potenciálu věřím, že moje zkušenosti z průmyslu pomohou například i k zefektivnění výrobních a interních procesů ve firmě“, říká Aleš Tichý.


„Sanborn má velký potenciál k růstu. Své působení může rozšiřovat do nových oborů i na nové trhy“, shodují se odcházející členové představenstva Sanbornu Anthony Zak a Milan Holub. „Jsme přesvědčeni, že fond Genesis jako nový majoritní vlastník spolu s novým vedením a s poradenskou společností BDO poskytnou společnosti podporu pro další rozvoj, který naváže na již vybudovanou pozici“, dodává Anthony Zak.


Investice byla podepsána koncem listopadu a bude dokončena počátkem prosince 2017. „Těšíme se na spolupráci se současnými zaměstnanci i novým vedením Sanbornu“, uzavírá Jan Tauber.

O společnosti Sanborn

Historie strojírenské výroby ve společnosti Sanborn sahá až k počátkům 20. století. V současnosti firma vyrábí a dodává komponenty světovým výrobcům generátorů, turbín, energetickým společnostem, teplárnám nebo výrobcům dieselových motorů. Významnými klienty jsou nadnárodní strojírenské koncerny jako GE, Siemens, Alstom, Dresser-Rand nebo MAN Group. Pro všechny tyto zákazníky je Sanborn dlouhodobým certifikovaným dodavatelem. Výrobky Sanborn vyváží do několika desítek zemí. Zhruba 40% produkce míří do severní Ameriky, 40% do zemí Evropské Unie a zbývající část na ostatní kontinenty. Společnost vyrábí ve vlastním areálu ve Velkém Meziříčí. V posledních letech byla zmodernizována většina provozů a zvětšeny výrobní a skladovací prostory s cílem zlepšování výrobních procesů a udržení požadované vysoké kvality. V roce 2016 dosáhla společnost tržeb ve výši 437 milionů korun a měla přes 200 zaměstnanců.

Více na: www.sanborn.cz

O společnosti Genesis Capital

Společnost Genesis Capital poskytuje poradenství private equity fondům, které nabízejí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku pomoc při financování jejich růstu a rozvoje. Od svého vzniku v roce 1999 poskytovala poradenství čtyřem fondům rozvojového kapitálu s celkovým objemem převyšujícím 170 milionů eur. Tyto fondy již podpořily více než 47 podniků a zajistily na jejich rozvoj více než tři miliardy korun. Mnoho z těchto firem se i díky spolupráci s Genesis dostalo na špičku ve svém oboru.

Aktuálně je k investování otevřen fond s názvem Genesis Private Equity Fund III (GPEF III) o velikosti přes 80 milionů eur. Podobně jako minulé fondy je i GPEF III zaměřen na investice do středních a malých podniků v České republice a na Slovensku, určitou část prostředků může alokovat do přímých investic také v Polsku, Maďarsku a Rakousku.

Investory ve fondu GPEF III jsou převážně lokální a mezinárodní instituce a investiční společnosti jako například European Investment Fund (EIF), Česká spořitelna (člen skupiny Erste), Amundi Czech Republic (člen mezinárodní skupiny Amundi), Kooperativa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna (obě součást skupiny Vienna Insurance Group), finská investiční společnost eQ Private Equity, penzijní fond významné světové společnosti a český family office.

Mezi společnosti, v nichž mají private equity fondy Genesis v současné době podíl, patří KS Klima-Service, GTH catering, Aranea, 3070, Quinta-Analytica, POS Media Group, HP Tronic/Datart a D2G.

Více na www.genesis.cz

KONTAKT PRO MÉDIA:
Ivo Měšťánek, CHM Communications
mediální zastoupení Genesis Capital
mail: mestanek@chmc.cz; tel.:+420  775 724 006

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital