Fúzí Datartu vznikne elektrogigant

16.08.2017
GPEF III

Spojením sítí HP Tronic a Datart může na českém a slovenském trhu vzniknout řetězec 130 elektroprodejen s ročními tržbami přes patnáct miliard korun.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal posuzovat jednu z největších transakcí na trhu s elektronikou. Obchodní řetězec Datart se chce spojit se skupinou HP Tronic, která provozuje síť prodejen Euronics a e-shopy Kasa.cz a slovenský Hej.sk. Vznikající strukturu kapitálově posílí fond Genesis Private Equity Fund III, který získá významný minoritní podíl.

Návrh na povolení fúze podala česká společnost HP Invest a společnost GFP Limited. Spojení musí schválit také slovenský Protimonopolný úrad.

Pokud se spojení podaří, vznikne gigant s ročními tržbami přes patnáct miliard korun. V jeho přibližně 130 elektroprodejnách ho každoročně navštíví přes 22 milionů zákazníků.

HP Tronic získal v Datartu pětinový podíl již v roce 2014. „Záměrem společností HP Tronic a Datart je spojit se v jeden subjekt. Do uskupení vstoupí sto procent obou společností. K podílu jednotlivých subjektů se majitelé nebudou vyjadřovat," sdělil už dříve generální s ředitel skupiny HP Tronic J Daniel Večeřa. Přizvání fondu Genesis přitom vysvětluje dvěma hlavními důvody: posílením kapitálové struktury a bohatými zkušenostmi fondu s hledáním vhodného budoucího investora.

NEJISTÉ POMĚRY. Datart a HP Tronic se spojí v jeden subjekt, do něhož vstoupí sto procent obou společností. Rozdělení podílů, z nichž část připadne fondu Genesis, však nechtějí prozradit.

Nové uskupení bude reprezentovat obě společnosti. Podle Večeři je cílem vytvořit subjekt s až pětinovým podílem na českém a slovenském trhu.

Obchody s elektronikou Datartv Česku ve finančním roce 2015 až 2016 zvýšily tržby meziročně téměř o jedenáct procent na 5,1 miliardy korun. Obrat zlínské společnosti HP Tronic, jež provozuje prodejny Euronics, e-shop Kasa.cz a vlastní společnost ETA, se loni zvýšil na 9,1 miliardy korun. Pro srovnání, největší tuzemský internetový prodejce Alza.cz loni zvýšil tržby o 22 procent na rekordních 17,4 miliardy korun.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital