Genesis Capital prodal podíl ve společnosti HSW Signall

22.01.2015
GPEF II

Společnost Genesis Capital, jeden z největších správců fondů rozvojového kapitálu v České republice a na Slovensku, po necelých dvou letech vystoupila z úspěšné investice do firmy HSW Signall. Během doby, kdy Genesis Capital držel osmdesátiprocentní podíl, se HSW Signall podařilo zvýšit efektivitu společnosti a výrazně zlepšit její ziskovost. Roční obrat vzrostl z 230 milionů korun v roce 2012 na 272 milionů korun v roce 2014. Vzhledem k zajímavému zhodnocení a relativně krátké době trvání investice se jedná o jednu z nejúspěšnějších transakcí Genesis Capital v poslední době. Novým 100% vlastníkem se stala společnost Vink Holdings Limited, která je součástí nadnárodní skupiny Amari Plastics.

Genesis Capital vstoupil do společnosti HSW Signall v březnu 2013 a už po necelých dvou letech tuto firmu opouští. „Standardní doba setrvání v našich investicích se pohybuje okolo pěti roků. V uplynulých dvou letech firma pod vedením zkušeného managementu vyrostla a posílila a my jsme si jisti, že má ještě další potenciál růstu jak na českém, tak i na slovenském trhu. Pro HSW Signall jsme tedy nyní investora aktivně nehledali. Zájem o odkoupení ze strany britské společnosti Vink Holdings Limited byl však solidní a nabídka pro nás velmi zajímavá, proto jsme s prodejem souhlasili i po neobvykle krátké době,“ říká partner Genesis Capital Ondřej Vičar. Společně s Genesis Capital svůj menšinový podíl ve firmě prodali i spoluzakladatel Jan W. Drnek a finanční ředitel Jan Tyl.

Genesis Capital získal podíl v HSW Signall prostřednictvím fondu GPEF II v březnu 2013. Společnost se 40 zaměstnanci měla stabilní pozici na trhu, ale trpěla neúměrně vysokými náklady zejména v oblasti logistiky. Vyhovující nebyly ani sklady a kancelářské prostory. Jedním ze základních rozhodnutí tak bylo přestěhování HSW Signall do logistického centra v Horních Počernicích. Také se změnila distribuční síť a zrušil se sklad v Brně.
„Celkové náklady jsme od té doby snížili zhruba o pětinu. Kromě toho se nám podařilo zvýšit podíl na trhu v jednotlivých segmentech a také jsme měli šanci více se soustředit na rozvoj vlastního technologického know-how v segmentu průmyslového tisku. Novým majitelům předáváme silnou a zdravou firmu,“ říká spoluzakladatel HSW Signall Jan W. Drnek, který se do společnosti na pozici ředitele vrátil při vstupu Genesis Capital.

O společnosti Genesis Capital s. r. o.

Společnost Genesis Capital s. r. o. nabízí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku financování jejich růstu a rozvoje. Prostřednictvím fondů rozvojového kapitálu (private equity), které spravuje, již podpořila více než 30 podniků; mnoho z nich se díky spolupráci s Genesis Capital dostalo na špičku ve svém oboru. Celkem již Genesis Capital zajistil českým a slovenským firmám na jejich rozvoj více než dvě miliardy korun.

Od svého vzniku v roce 1999 společnost Genesis Capital spravovala tři fondy rozvojového kapitálu s celkovým objemem téměř 100 milionů eur. Dva z těchto fondů již zakončily své aktivity a zhodnocené prostředky se vrátily investorům. Také třetí fond už zprostředkoval českým a slovenským firmám veškerý kapitál, který měl k dispozici. Nyní chystá Genesis Capital otevření dalšího fondu (Genesis Private Equity Fund III), který bude opět zaměřen na investice do středních a malých podniků v České republice a na Slovensku.

Společnosti, v nichž má Genesis Capital podíl: Servodata, VYDIS, KS Klima-Service, JRC Czech, AZ KLIMA, GTH catering, Roltechnik, Sieza, Swell a 3070 Group.

O společnosti HSW Signall, s.r.o.

HSW Signall je předním dodavatelem materiálů a technologií pro výrobu reklamy v České a Slovenské republice. V oblasti spotřebních materiálů pokrývá sortiment aplikace řezané reklamy, velkoplošného digitálního tisku, fotomountingu, orientačních a display systémů. Na českém a slovenském trhu zastupuje značky Neschen, Mutoh, Durst, HP DesignJet a HP Scitex, Mactac, Poli-Tape, Multi-fix, Forex, KAPA, Dibond, Intelicoat, Verseidag, Onyx a další.

O společnosti Vink Holdings Limited

Vink Group/Vink Holding Limited je soukromou společností, která je předním dodavatelem plastových polotovarů. Působí na dvanácti evropských trzích. Zákazníkům nabízí plastové desky, tyče, trubky, fólie, filmy, spotřební materiál pro digitální tisk, vybavení pro tisk nebo také trubky a tvarovky pro průmyslovou výrobu. Společnost Vink poskytuje služby ve stavebnictví i v oblasti reklamy. Některé z jejích poboček provozují zařízení na zpracování plastů. Vink spolupracuje s řadou partnerů a firem, které patří k leaderům ve svých oborech.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital