Genesis Capital prodal většinu ve společnosti Profimedia, největší české fotobance

19.01.2015
GPEF II

Společnost Genesis Capital, jeden z největších správců fondů rozvojového kapitálu v České republice a na Slovensku, po necelých pěti letech vystoupila z investice do společnosti Profimedia. Šedesátiprocentní podíl od ní koupila firma Megiedon patřící do struktury Scandal Media, kterou majoritně vlastní podnikatel Karel Vágner. Zbývajících 40 % pak získal nový vlastník odkupem podílu zakladatele společnosti Profimedia Petra Nováka.

Společnost Profimedia je největší fotobanka ve střední Evropě a jednička na trhu v České a Slovenské republice. Genesis Capital do této firmy vstoupil v červnu 2010 prostřednictvím investice z fondu GPEF II. Takto získané prostředky využila Profimedia především k financování expanze do zahraničí. „V tomto směru pro nás byla klíčová akvizice společnosti Red Dot v roce 2011, kdy jsme se stali 100% vlastníkem jednoho z předních dodavatelů fotografického obsahu v Maďarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku a Bulharsku,“ říká Pavel Macků, který je od roku 2012 generálním ředitelem Profimedia.CZ.

Díky vysoce erudovanému managementu, který jsme do firmy získali, a systematickému hledání příležitostí k rozvoji se podařilo společnosti Profimedia překonat dočasný propad českého a slovenského trhu a naopak zvýšit svůj podíl na něm. Zároveň společnost úspěšně rozvinula svoje podnikání ve střední a východní Evropě, což se pozitivně projevilo v celkové ekonomice společnosti,“ popsal vývoj společnosti Jan Tauber, ředitel Genesis Capital.

O společnosti Genesis Capital s.r.o.

Společnost Genesis Capital s.r.o. nabízí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku financování jejich růstu a rozvoje. Prostřednictvím fondů rozvojového kapitálu (private equity), které spravuje, již podpořila více než 30 podniků; mnoho z nich se díky spolupráci s Genesis Capital dostalo na špičku ve svém oboru. Celkem již Genesis Capital zajistil českým a slovenským firmám na jejich rozvoj více než dvě miliardy korun.

Od svého vzniku v roce 1999 společnost Genesis Capital spravovala tři fondy rozvojového kapitálu s celkovým objemem téměř 100 milionů eur. Dva z těchto fondů již zakončily své aktivity a zhodnocené prostředky se vrátily investorům. Také třetí fond už zprostředkoval českým a slovenským firmám veškerý kapitál, který měl k dispozici. Nyní chystá Genesis Capital otevření dalšího fondu (Genesis Private Equity Fund III), který bude opět zaměřen na investice do středních a malých podniků v České republice a na Slovensku.

Společnosti, v nichž má Genesis Capital podíl: Servodata, VYDIS, KS Klima-Service, JRC Czech, AZ KLIMA, GTH catering, Roltechnik, Sieza, Swell a 3070 Group.

O společnosti Profimedia.CZ a.s.

Česká společnost Profimedia.CZ a.s., založená v roce 2000, je největší fotobankou v regionu střední Evropy. Každý měsíc prodá více než 20 000 snímků, celkem její databáze obsahuje přes 100 milionů snímků. V současné době působí v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Bulharsku, Ukrajině a v Rumunsku.

Spolupracuje se 121 vydavatelstvími v regionu CEE. Pravidelně zásobuje svými archivy 526 časopisů a novin v jedenácti zemích Evropy.

V oblasti reklamy a grafického designu Profimedia spolupracuje s 300 reklamními agenturami. Jejími partnery jsou společnosti Corbis, National Geographic, AFP a více než 200 dalších specializovaných fotobank.

Profimedia zaměstnává okolo tří desítek pracovníků, převážně obchodníků a IT manažerů. Sídlí v Pardubicích. Na mediálním trhu v ČR a na Slovensku má dnes dvoutřetinový podíl. Profimedia je v současnosti největším partnerem v oblasti obrazového zpravodajství pro většinu vydavatelských domů.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital