Genesis Capital získal majoritu ve společnosti AZ KLIMA

22.08.2011
GPEF II

Společnost Genesis Capital, která je jedním z největších správců fondů rozvojového kapitálu v České republice, rozšířila své investiční portfolio o další akvizici. Prostřednictvím svého fondu GPEF II odkoupila dvoutřetinový podíl v brněnské společnosti AZ KLIMA s.r.o., jež patří k předním tuzemským firmám v oblasti vzduchotechniky.

Majoritu ve společnosti AZ KLIMA získal fond GPEF II odkupem majetkových podílů od zakladatelů a dosavadních majitelů firmy Miroslava Čížka a Jaroslava Jánského. Zatímco Miroslav Čížek si ponechal ve firmě 30% podíl a bude v ní nadále působit jako předseda představenstva zodpovědný za strategické řízení, Jaroslav Jánský prodal svůj podíl kompletně. Výkonným ředitelem AZ KLIMA se nedávno stal Karel Břenek, který ve firmě působí již více než deset let a patří k jejím nejzkušenějším manažerům.

AZ KLIMA je zavedenou společností se stabilní tržní pozicí, dobrou finanční situací a potenciálem pro další růst. K tomuto růstu mohou navíc přispět i plánované navazující akvizice, a to nejen přímých konkurentů z oboru vzduchotechniky, ale i firem zabývajících se například elektroinstalacemi, dodávkami topných a bezpečnostních systémů a dalšími službami v oblasti technického zařízení budov,“ zdůvodnil transakci ředitel Genesis Capital Jan Tauber.

AZ KLIMA chce být i nadále předním hráčem na trhu vzduchotechniky. Ke svému dalšímu rozvoji proto využijeme kapitálové možnosti, které nám dává partnerství s fondem GPEF II. Pro naše zákazníky, dodavatele i konkurenty zůstáváme i nadále jasně čitelnou společností, která vždy dodrží svoje sliby,“ doplnil k transakci výkonný ředitel AZ KLIMA Karel Břenek.

AZ KLIMA má sídlo v Brně, výrobní areál v v Milovicích u Mikulova na jižní Moravě a od roku 2000 také dceřinou společnost v Bratislavě. V obchodním roce 2010 vykázala firma se 160 zaměstnanci konsolidovaný obrat 443 milionů korun.

Pro editory:

Genesis Capital


Společnost Genesis Capital nabízí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku financování jejich dalšího úspěšného růstu a rozvoje. Prostřednictvím fondů rozvojového kapitálu (private equity), které spravuje, již podpořila více než dvacet dynamických českých a slovenských podniků; mnohé z nichž se díky spolupráci s Genesis Capital dostaly na špičku ve svém oboru. Celkem již Genesis Capital zajistil českým a slovenským firmám na jejich rozvoj více než dvě miliardy korun.

Od svého vzniku v roce 1999 společnost Genesis Capital spravovala tři fondy rozvojového kapitálu s celkovým objemem téměř 100 milionů eur. Dva z těchto fondů již českým a slovenským firmám zprostředkovaly veškerý kapitál, který měly k dispozici, pro další investice je v současnosti otevřen nejmladší fond Genesis Private Equity Fund II s velikostí 40 milionů eur. Mezi společnosti, do kterých Genesis Capital investoval, patří například AB Facility, pietro filipi, CCS, ETARGET, Gumotex, Energetické strojírny Brno, Roltechnik, Profimedia, Vydis, GTH CATERING a další.

Fondy společnosti Genesis Capital představují v současném prostředí, charakterizovaném obtížným přístupem malých a středních podniků ke standardnímu bankovnímu financování, výhodnou alternativu, jak si firmy s potenciálem růstu mohou zajistit potřebný kapitál, zaměřují se ale také na financování odkupů (buy-outs) firem. Mezi jejich investory patří mimo jiné Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Česká spořitelna a belgická investiční společnost Gimv.

AZ Klima

AZ KLIMA s.r.o. byla založena v roce 1992, její rychlý rozvoj nastal zvláště po roce 1994, kdy převzala podnik Potrubí Milovice. AZ KLIMA zajišťuje komplexní služby v oblasti technického zařízení budov a provádí dodávky vzduchotechniky a chladicí techniky do staveb sloužících administrativě, obchodu, výrobě, zdravotnictví, stravování, kultuře a sportu. Firma zpracovává projektovou dokumentaci, vyrábí vzduchotechnické potrubí, vzduchotechnické komponenty a vzduchotechnické jednotky, realizuje montáže a zajišťuje záruční i pozáruční servis. V roce 2011 se AZ KLIMA umístila v TOP 10 malých a středních podniků města Brna.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital