Genesis otevírá miliardový fond pro menší a střední podniky

07.04.2014
GPEF III

Po investicích do úspěšných firem jako Pietro Filipi, Gumotex, AB Facility nebo Etarget otevírá společnost Genesis Capital už třetí fond zaměřený na menší a střední podniky. Finanční prostředky v objemu přes dvě miliardy korun do něj mají vložit opět evropští institucionální investoři a banky včetně České spořitelny.

Nový fond bude jako jeden z mála na českém trhu zaměřený na firmy do 250 zaměstnanců, s investicí od dvou do devíti milionů eur a bez omezení na odvětví. První fond po deseti letech dokončil vyplácení prostředků investorům se skoro dvojnásobným čistým výnosem minulý měsíc. V druhém investoval Genesis již přes osmdesát procent prostředků a v červnu přechází do druhého pětiletého období, kdy se bude zhodnocovat.

Zajímavých projektů je hodně „Máme ve frontě několik zajímavých projektů, do kterých můžeme investovat prakticky ihned,“ říká zakladatel a řídící partner Genesis Jan Tauber. Nový fond by podle něj mohl začít fungovat už ve čtvrtém kvartálu letošního roku. Investoval by tak do roku 2019 a skončil 2024. Cílovou částkou je podle Taubera 80 milionů eur, k začátku stačí získat 40 milionů, maximální limit je ale sto.

V předchozím druhém fondu Genesis získal 40 milionů eur rovným dílem od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), Evropského investičního fondu, EQ Private Equity a České spořitelny. Ta projevila zájem i o nový fond. „Nabídka se nám jeví jako zajímavá. Pokud se podaří zavázat další partnery, jsme připraveni rovněž investovat,“ potvrzuje ředitel investičního bankovnictví spořitelny Jan Brabec.

Genesis je dnes investorem například v síti maloobchodního prodejce her JRC, se kterým se rozrostl i na Slovensko. Peníze ale vložil rovněž do internetové fotobanky Profimedia, firmy Sieza, zabývající se bezpečnostními systémy. Investice šly i do distributora softwaru a poskytovatele IT služeb Servodata nebo společnosti GTH Catering, zaměřené na firemní stravování. Tu převzal bývalý manažerský tým konkurenčního Sodexo a úspěšně s ní expanduje i proti dřívějšímu zaměstnavateli.

„Všeobecné zaměření investic je v této kategorii firem nutné, protože trh je v Česku příliš malý,“ říká Tauber s tím, že na rozdíl od konkurenčních fondů, které jsou více regionální, je Genesis zaměřený primárně na český trh. Průběžné zhodnocení otevřených investic dnes dosahuje zhruba 1,7násobku vložených peněz.

První fond Genesis byl úspěšný První fond Genesis byl také jedním z mála, které se u nás vůbec úspěšně uzavřely a vyplatily. Celkem třicet milionů eur do něj vložil Evropský investiční fond, investiční společnost Lakšmího Mittala, který vlastní Novou huť, a opět EBRD a Česká spořitelna.

Investoval například do známé oděvní značky Pietro Filipi, kterou koupil zpět její zakladatel Petr Hendrych společně s jedním z bývalých partnerů Genesis Radimem Jaskem. Peníze vložil také do energetické výrobní a servisní společnosti Energetické strojírny Brno nebo gumárenské společnosti Gumotex.

Mezi méně úspěšné investice fondu patří internetový obchod Vltava nebo Sklářská huť Libochovice, která skončila dokonce v konkurzu. V historii vložil Genesis finanční prostředky například i do mobilního operátora Oskar nebo společnosti Candy Plus vyrábějící cukrovinky.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital