Na krizi doplatily nejvíce herní konzole

30.01.2013
GPEF II

Češi potřebují relaxovat v jakékoli době. Zřejmě i proto je obliba počítačových her na stejné úrovni jako před krizí. „Díky chytrým telefonům a tabletům se navíc cílová skupina rozrůstá,“ doplňuje Lukáš Karel, ředitel největší české sítě obchodů s PC hrami JRC. Její obrat za loňský rok byl zhruba 300 milionů korun.

* Jak se na prodeji počítačových her podepsala ekonomická krize? Šetří lidé i na tomto druhu zábavy?

Zákazníci si obecně více rozmýšlejí, za co utratí peníze, a více než v minulých letech hledají nejnižší cenu. V naší síti jsme zaznamenali hlavně propad prodejů v oblasti herních konzolí. Prodej her samotných se držel na stabilní úrovni.

* Jaký typ herního hardwaru byl loni vánočním hitem?

V posledních třech letech roste popularita Xboxu 360 (herní konzole od Microsoftu - pozn. red.) a ačkoli jeho prodeje loni o Vánocích nedosáhly čísel z předloňského roku, nad konkurenčním Playstationem 3 v prodejích zvítězil.

* Jaké novinky chystáte v JRC na letošní rok?

Osobně se velmi těším na uvedení služby Preowned, tedy výkupu a prodeje použitých her, která je v Česku i všude ve světě velmi populární. Umožňuje zákazníkům hrát i nejnovější tituly s vynaložením menších finančních prostředků.

* Na konci loňského roku jste změnili majitele. Většinovým vlastníkem tehdy ještě sítě Game Czech se stal fond Genesis Capital. Co bylo důvodem k prodeji?

Akciová společnost Game Czech byla od roku 2008 ze 100 procent vlastněna britskou firmou Game Group PLC, která na konci loňského března upadla do nucené správy. V důsledku toho byly jednotlivé pobočky nabídnuty ke koupi a mnoho z nich skutečně v průběhu roku našlo nového majitele, což je i případ naší společnosti, která ve fondu Genesis Capital našla silného partnera.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital