Partner Genesis Capital: Investovat do firem je risk. Musí mít očekávaný roční výnos aspoň 20 procent

28.11.2017
GPEF III

Fondy Genesis pomohly v minulosti rozvoji firem jako Český Mobil, Pietro Filipi či JRC Gamecentrum. Teď spolufinancují HP Tronic nebo výrobce Kafkovy hlavy, firmu Deimos. Nyní otevřený fond Genesis Private Equity III disponuje prostředky ve výši přes dvě miliardy korun. Ivestována už je zhruba polovina. Pro další se hledají vhodné projekty. Partner Genesis Capital Ondřej Vičar v rozhovoru pro HN hodnotí některé investice a komentuje strategii fondu.

Letos se fond Genesis Private Equity III (GPEF III) celkem činil. Na začátku roku koupil 47procentní podíl v mediální agentuře POS Media, firmě HP Tronic pomohl s vykoupením akcionářů Datartu a nastavení vize pro společný podnik, který chce být lídrem na českém a slovenském trhu prodeje elektra a nejčerstvěji se GPEF III stal partnerem nově vzniklé strojírenské skupiny D2G. Ta zahrnuje firmu Deimos věnující se průmyslové automatizaci, a která je známá  především otáčivou hlavou Franze Kafky u pražské Národní třídy, firmu Kvelb zaměřenou na elektromotory a nástrojárnu O. K. Navy. Propojení těchto tří společností bylo oznámeno tento týden.

Ondřej Vičar, Partner Genesis Capital, která fondům radí při investičních rozhodnutích, v rozhovoru pro HN popisuje, proč GPEF III do vybraných projektů "nalila" kapitál a co od nich čeká a zároveň představuje i širší strategii fondu.Proč jste se rozhodli pro D2G?

D2G má řadu příběhů, které dávají smysl. Jde o firmu na bázi malého a středního podniku, což je typická poloha fondů Genesis. Pak také firma měla sama nějaký investiční záměr a hledala partnera, který by mu na to poskytl zdroje. A pak je ještě jeden speciální důvod, který souvisí s členkou investičního výboru fondů Genesis paní Lucií Balekovou, která historicky řídila společnost Swell, která má blízko k oboru automotive, průmyslovým firmám, automatizaci – aktivitám, které jsou vlastní i D2G. Pomůže svojí odborností.

Kolikátá letošní investice pro fond Genesis to je?

Koukáme se na řadu různých příležitostí. Ze sta příležitostí, na které se fondy Genesis podívají, zainvestují tak dvě. Konverze je složitá. Letošek je ale každopádně rekordním rokem. Proběhly investice do společnosti POS Media, do konsorcia společností HP Tronic a Datart, teď D2G a tento týden bude oznámena ještě další – půjde o strojírenskou firmu na Vysočině. No a v pokročilé fázi příprav je ještě jedna investice, která by také mohla být dotažena ještě tento rok. Dosud byl dlouhodobý průměr dvě až tři investice ročně.

Zastavme se u HP Tronic a Datartu. Jaká je v tomto projektu role fondu Genesis?

Vzniklo to tak, že já se znám s Danem Večeřou, což je dlouholetý akcionář a ředitel skupiny HP Tronic. Idea, že by se tyto firmy konsolidovaly, žije už asi pět let. Naplno pracovat se na tom začalo před dvěma lety. Fond GPEF III vstoupil do HP Tronic, a za zdroje, které k tomu poskytl, se vykoupil 80 procentní podíl Datartu a došlo ke konsolidaci. Participovaly u toho ještě banky – ČSOB a Česká spořitelna. Byl to jeden z nejnáročnějších projektů, jaký kdy fondy Genesis investovaly, zároveň nejambicióznější.

Je to tedy tak, že z původních akcionářů Datartu ve struktuře už nyní nikdo není? Jak jsou rozloženy majetkové poměry?

Majiteli jsou GPEF III a skupina původních akcionářů HP Tronicu. Fond Genesis má ve firmě významný menšinový podíl. Svá akcionářská práva uplatňuje na firmu zejména přes dozorčí radu, je jakýmsi kontrolním elementem v rozhodování. Vždy, než do dané investice Genesis vstoupí, určí se základní cestovní plán, jeho plnění je už ale na daném managementu.

Jaké jsou nyní po spojení HP Tronic a Datartu plány?

Existuje jasná vize pana Večeři, jak společnosti konsolidovat nejen z hlediska úspory nákladů, ale i posílení obchodní pozice. Je jasně nadefinovaný pětiletý byznys plán. Mohu jej ale komentovat jen omezeně. Stručně řečeno půjde o to konsolidovat prodejní sítě, internetové kanály, marketing. Když prostým součtem spojíte marketingové náklady obou firem, vzejde vám z toho jeden z největších inzerentů v zemi vůbec. Vznikl subjekt, který okamžitě skočil mezi dva největší hráče, kteří tu dnes jsou, tedy Alzu a Mall, zároveň je úzce zaměřen výhradně na spotřební elektroniku. Ambice je stát se jedničkou na trhu prodejců spotřební elektroniky v regionu Česko - Slovensko.

Ještě než začnete vždy přemýšlet nad danou investicí, ten původní podnět k tomu přichází častěji od samotných firem a nebo vy oslovujete případné investiční cíle?

Většina nabídek chodí zvenčí. My sami aktivně po trhu nechodíme a neoslovujeme.

Objem prostředků fondu Genesis Private Equity Fund III, který fond deklaruje, je 82 milionů eur. Kolik už je proinvestováno?

Letos bude určitě zainvestována polovina prostředků do asi poloviny plánovaného počtu projektů. Celkem počítáme s cca deseti projekty, termín máme stanovený do roku 2019. Jinak za dobu fungování fondy Genesis spolufinancovaly téměř padesát projektů. Myslím, že v tomto patří mezi nejaktivnější v celém Česku a na Slovensku.

Do čeho dál budete chtít investovat?

Do lokálních menších a středních firem ze všech možných sektorů. Oproti dřívějšku se silnějším regionálním aspektem, tedy s větším přesahem do Polska, Maďarska či Rakouska.

Kdo jsou investoři fondů Genesis?

Nejtypičtějším investorem všech tří starších a aktuálního fondu Genesis byli takzvaní institucionální investoři typu bank, pojišťoven, tedy stabilní finanční instituce. Jsou to například Česká spořitelna, pojišťovna Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna, Evropský investiční fond, Evropská banka pro obnovu a rozvoj. I některé globálně působící subjekty. Zažili jsme i takovou raritu - dříve do fondů Genesis zainvestoval family office Lakšmí Mittala.

Jaká je očekávaná výnosnost fondu III?

Přímá účast v podnicích spojená s přirozenými riziky a určitou nelikvidní pozicí, je vnímána jako jeden z nejrizikovějších typů investic, tedy musí být odměněna relativně vyšší prémií. Každá jednotlivá investice musí být propočítaná tak, že přinese minimální výnos 20 procent ročně. Přes fondy a portfolia se to konsoliduje do agregovaných výnosností, kde se za úspěch považuje 15 procent čistého a na to se i cílí, to je investorům nabízeno.

Kolik lidí působí ve struktuře Genesis Capital?

Členů investičního týmu, jak my říkáme, je kolem deseti. K tomu je třeba připočíst subjekty, které v činnostech fondu také hrají svou roli, jako například investiční výbor, administrátory, či ředitele fondů, kteří využívají našeho poradenství.

Když pro vás bude rok 2017 rekordní z hlediska počtu projektů a objemu zainvestovaných peněz, je to i proto, že majetkovým změnám ve firmách nějak "nahrává" doba?

Je znát, že řada firem je na tom nyní dobře a začíná uvažovat, že pokud prodají teď, je to pro ně lepší než čekat. A také nám dorůstá první vlna tuzemských podnikatelů, kteří pokud firmu po revoluci založili a bylo jim kolem čtyřiceti, teď je jim 65 a řeší nástupnictví. Do toho přichází obecný pocit, že nemusí firma zůstat navždy v rodině. A i fondy mají lepší pověst než dřív. V 90. letech se jich řada lidí bála kvůli negativním zkušenostem z počátků privatizace.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital