Pojišťovny jsou ochotné riskovat, lákají je fondy zaměřené na start-upy či menší firmy, potvrzuje i zakladatel Genesis C

29.08.2017

Privátní fondy v loňském roce za investice ve střední Evropě utratily 1,6 miliardy eur. Je to nejvíce od roku 2009. V Česku se o investice do rizikových fondů začínají zajímat i jinak konzervativní instituce jako pojišťovny. Potvrzuje to například zakladatel finanční skupiny Genesis Capital Jan Tauber.

Zakladatel finanční skupiny Genesis Capital Jan Tauber patří k nejzkušenějším hráčům na tuzemském investičním trhu. V 90. letech byl poradcem Václava Klause, řídil zdejší pobočku HSBC banky, od přelomu tisíciletí vede vlastní investiční firmu, do jejíhož portfolia patřily podniky jako Pietro Filipi, CCS nebo AZ Klima.


Přesto jej loni jedna věc překvapila − když sháněl investory do posledního fondu, který s Genesis Capital otevřeli, přihlásily se i dvě místní pojišťovny.


Tedy instituce, které jsou velmi obezřetné v tom, komu svěří své peníze, a fondům rizikového kapitálu se spíše vyhýbají.

"Po více než 15 letech jsou mezi našimi institucionálními investory poprvé dvě pojišťovny. Jsou to ­Kooperativa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna, obě ze skupiny VIG," vysvětluje osmašedesátiletý podnikatel.


A dodává: "Naším dlouhodobým investorem přes všechny Genesis fondy je Česká spořitelna. To byl jeden z důvodů, proč se ­Kooperativa pojišťovna a ČPP rozhodly investovat. Což je určitě významný posun ve skladbě investorů."

Česko jde nahoru

Tauberova slova zapadají do širšího rámce změn, k nimž dochází na české scéně privátních fondů. Těm nejvýznamnějším se daří získávat na svou stranu právě místní pojišťovny a banky, jež v době nízkých či nulových úrokových sazeb hledají cesty, jak zhodnotit své finance.

"Tento trend představuje zásadní změnu pro český ekosystém privátních fondů," říká Ondřej Jež z poradenské společnosti Deloitte, který se svými kolegy připravoval analýzu zdejšího trhu v letech 2015 a 2016. "České privátní fondy zažívají v posledních dvou letech růst," upřesňuje.

O tom, že mezi konzervativními institucionálními investory se nálada mění, hovoří také Ondřej Bartoš, partner společnosti Credo Ventures, která se zaměřuje na investice do start-upů v pokročilé fázi. "V průběhu fundraisingu našeho fondu 2 jsme zaznamenávali zájem o diskusi i od českých bank a investičních společností, což byl významný posun od fondu 1," tvrdí Bartoš, který s Credo Ventures úspěšně vložil a zhodnotil peníze v technologických firmách jako Apiary (koupil ji Oracle) či Cognitive Security (získalo ji Cisco).

Polsko vede

Růst českého trhu privátních fondů je součástí celoevropského vzepětí. V loňském roce tito investoři v regionu střední a východní Evropy utratili bezmála 1,6 miliardy eur, což je nejvíce od roku 2009. Podle studie asociace Invest Europe pak pro své finanční zásoby v roce 2016 posbírali 621 milionů eur, o 62 procent více než než předloni.

"Private equity aktivity ve střední a východní Evropě byly v loňském roce silné ve všech klíčových oblastech − v investicích, prodejích i ve fundraisingu," pochvaluje si situaci Robert Manz, šéf polské skupiny Enterprise Investors.

Klíčovou zemí regionu z pohledu investic zůstává Polsko, následované Českem a Litvou. Tato trojice představuje 65 procent celkové sumy 1,6 miliardy eur, kterou privátní fondy loni v regionu utratily při svých 112 akvizicích.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital