Skvělý rok pro dravce

18.11.2014

Euro, autor: Vladan Gallistl. Fondy private equity zažívají letos na českém trhu dobré časy. Investice i prodeje podílů ve firmách se pohybují v miliardách.

Levné peníze pořádně povzbudily aktivitu dravých finančních investorů – private equity skupin – na tuzemském a středoevropském trhu. „Private equity trh je letos poměrně aktivní,“ potvrzuje Michal Aron, partner skupiny Arx Equity Partners (mezi její investice patří například podíl ve společnosti Fincentrum). Investiční skupiny nejen mohutně nakupují firmy, ale zároveň je prodávají. Levné peníze Investiční skupiny vkládají peníze přímo do společností, které většinou nejsou obchodované na burze. V současnosti přitom mají investoři snadný přístup k bankovním úvěrům na financování nákupů částí, nebo rovnou celých firem kvůli rekordně nízkým úrokovým sazbám na celém světě. To je způsobené pumpováním peněz do ekonomik ze strany centrálních bank.

K tomu se však přidávají další faktory. „Pozorujeme vysokou míru zájmu mezi private equity investory o aktivitu v České republice, kterou vysvětlujeme stabilní ekonomickou situací a množstvím velice kvalitních společností, do kterých je možné investovat. Z podobných důvodů si drží oblibu mezi investory i Polsko a Slovensko,“ uvádí Peter Wells, vedoucí partner EY pro oblast private equity v ČR a ve střední a jihovýchodní Evropě.

Výsledkem jsou miliardové investice na tuzemském trhu. „V České republice jsme zaznamenali několik velkých transakcí, jako například investici CVC Capital Partners do vývojáře antivirového softwaru Avast, nedávnou akvizici společnosti AAA fondem Abris nebo prodej podílu Mid Europa Partners v T-Mobilu společnosti Deutsche Telekom,“ uvádí Silke Horáková, výkonná ředitelka Czech Private Equity & Venture Capital Association (CVCA). Ta však zároveň upozorňuje, že střední a východní Evropa stále zaostává za zbytkem Evropy z pohledu pokrizového oživení.

Obří fond Společnost CVC Capital Partners investovala do Avastu okolo 400 milionů dolarů (přes osm miliard korun). Rekordním exitem neboli ukončením investice je pak únorový prodej 39,23 procenta akcií tuzemského mobilního operátora T-Mobile za 828 milionů eur (zhruba 22,9 miliardy korun). Polský fond Abris Capital Partners pak za více než šest miliard korun kupuje 95 procent akcií v autobazaru AAA Auto Group.

Na trhu proběhla také celá řada menších transakcí. Investiční skupina Hartenberg Capital, která spravuje peníze magnáta a ministra financí Andreje Babiše, nakoupila řadu firem ve zdravotnictví. Vlastní slovenskou biotechnologickou firmu Pleuran, Iscare Clinical Centre, Reprofit International a na začátku listopadu získala většinový podíl ve společnosti První privátní chirurgické centrum. Zmíněná investiční skupina Mid Europa Partners pak v červnu rovněž vsadila na zdravotnictví, když její síť laboratoří Alpha medical převzala Euromedic Labs.

Na konci roku se navíc může „skóre“ v transakcích podle expertů ještě vylepšit. „V posledních měsících roku 2014 očekáváme nárůst aktivity v důsledku postupného dokončování probíhajících obchodů,“ dodává Wells. Několik fondů přitom podle Arona začíná shánět peníze a zároveň jsou na trhu nové fondy, které nedávno získaly kapitál od investorů. To ovlivní vývoj i napřesrok. „I příští rok bude v České republice a střední a východní Evropě vcelku aktivní.“

V současnosti usiluje o investory pro svůj nový fond společnost Genesis Capital, která je manažerem fondů soukromého kapitálu. „Minimální velikost fondu bude ve výši čtyřiceti milionů eur,“ uvádí šéf Genesis Capitalu Jan Tauber. Nyní má již fond závazně potvrzen kapitál od dvou institucionálních investorů: České spořitelny a Evropského investičního fondu (EIF). Ve srovnání s dobou po krizi je podle Taubera získávání financí do fondů rozvojového kapitálu snazší. „Pomáhá nám, že máme dobré výsledky,“ dodává.

Velcí zahraniční investoři do fondů z řad bank, pojišťoven, penzijních fondů nebo například mezinárodních finančních institucí (jako je například EIF) našemu regionu stále věří. „Důkazem je nedávné získání kapitálu ve výši 800 milionů eur pro fond skupiny Mid Europa. Jde o největší fond za posledních pět let,“ upozorňuje Garret Byrne, partner poradenské společnosti Deloitte. Novým hráčem je podle něj fond CEE Equity, který je podpořen čínským kapitálem.

Investice do fondů private equity ale nejsou rozhodně pro každého. „Velikost investice je od pěti do dvaceti milionů eur pro instituce a případně pro fyzické osoby,“ uvádí Tauber podmínku vstupu do nového fondu Genesis Private Equity Fund III.

Na rozdíl od zahraničí však v České republice neinvestují do fondů tuzemské penzijní fondy, pojišťovny a fondy fondů. Podle Taubera je to důsledek 90. let, kdy se z podílových fondů ztratily peníze. To ovšem není jediný důvod. „Lokální penzijní fondy a pojišťovny nemají zatím zkušenosti s touto investicí,“ dodává Tauber s tím, že zhodnocení prostředků ve fondech se pozná po deseti dvanácti letech. Velké domácí finanční instituce proto podle Horákové z CVCA nahrazují ve střední a východní Evropě v roli investorů do fondů investičních skupin veřejné instituce, jako je Evropská banka pro obnovu a rozvoj a EIF. Pro největší kolosy spravující miliardy dolarů je navíc středoevropský postkomunistický trh malý. „Na trhu je hodně peněz. Velké londýnské fondy se ze střední Evropy stahují, protože zde nejsou velké transakce. Přesouvá se to k lokálním investorům,“ uvádí Jozef Janov, šéf fondu Hartenberg Capital.

To potvrzuje rovněž ředitelka CVCA Silke Horáková. „Významné bylo zejména stažení Adventu z regionu,“ říká s tím, že Advent už nemá fond přímo zaměřený na střední Evropu. „Na druhé straně se na trhu objevují i noví hráči včetně českých soukromých holdingů a rodinných fondů,“ dodává Horáková.

Světoví giganti zároveň v současnosti preferují rychle rostoucí trhy. „Latinská Amerika (mimo Brazílii), jihovýchodní Asie a subsaharská Afrika patří momentálně mezi nejatraktivnější trhy,“ uvádí Horáková. Například investiční skupina Advent International sehnala rekordních 2,1 miliardy dolarů pro fond zaměřený na Jižní Ameriku.

Odchod zakladatelů Kromě odchodu velkých investičních kolosů, příznivého ekonomického vývoje a levných peněz ovlivňují středoevropský trh ještě další okolnosti. „Pozitivními faktory pro odvětví private equity jsou rostoucí střední třída a potřeba řešení následnictví po zakladatelské generaci podnikatelů,“ zmiňuje Horáková. Vlastníci, kteří založili či zprivatizovali firmy na začátku 90. let, řeší podle partnera Arx Equity Partners Michala Arona změnu vlastnictví, pokud nemají nástupce v rodině nebo se mezi vlastníky liší představy o dalším směřování firmy.
Řada transakcí nakonec však kolabuje kvůli rozdílným názorům na hodnotu firem mezi investory a majiteli. „Cenová očekávání jsou stále dost vysoká, protože to jsou většinou podnikatelé, kteří firmy vybudovali za zhruba dvacet let,“ upozorňuje Tauber. „Mají k firmě emocionální vztah a často se domnívají, že hodnota je vyšší, než je reálné ocenění na trhu fúzí a akvizic.“

***

Co je to private equity Jde o investice přímo do společností, které zpravidla nejsou obchodovány na burze. Správcem fondů private equity jsou takzvaní general partners, kteří jsou právně zodpovědní za kroky fondu. Za správu fondu si účtují manažerské poplatky a procenta ze zisku, která se však vyplácejí až při splnění daného zhodnocení (obvykle ve výši okolo osmi procent). Instituce a bohatí jednotlivci, kteří investují do fondů, jsou limited partners, což znamená, že jejich ztráty jsou omezeny na výši jejich původní investice. Životní cyklus fondů se skládá ze tří fází: 1) shánění kapitálu od investorů (fundraising), 2) investování do firem a 3) prodej firem.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital