Společnost Genesis Capital úspěšně prodala brněnskou firmu ESB Rozvaděče novému vlastníkovi

27.07.2011
GPEF

Společnost Genesis Capital, která je jedním z největších správců fondů rozvojového kapitálu v České republice, úspěšně dokončila další transakci. V souladu se svým investičním záměrem prodala brněnský podnik ESB Rozvaděče, a.s., společnosti ESB Elektro, a.s., kterou pro tento účel založili současní a bývalí manažeři Energetických strojíren Brno, doplnění o externího oborového investora. Prodejní cena podle dohody smluvních stran nebude zveřejněna

Současný prodej společnosti ESB Rozvaděče je úspěšným završením investice, která začala v září 2006, kdy fond GPEF, řízený společností Genesis Capital, odkoupil od dřívějšího vlastníka podnik Energetické strojírny Brno, a.s. Výroba rozvaděčů, která původně spadala pod jednu z divizí Energetických strojíren, byla poté v říjnu 2007 vyčleněna do samostatné firmy ESB Rozvadeče, a.s., jejímž ředitelem se stal Alois Kaňa. V roce 2010 vykázaly ESB Rozvaděče tržby ve výši 301 milionů Kč a provozní zisk 15,4 milionu Kč.

Za hlavní úspěch působení Genesis Capital v ESB Rozvaděče považuji, že se v Brně, tradičním centru českého strojírenství, podařilo vytvořit konkurenceschopnou výrobu a zachovat 100–120 kvalifikovaných pracovních míst. Samozřejmě nás také těší i dobrá návratnost prostředků pro investory fondu GPEF,“ uvedl ředitel Genesis Capital Jan Tauber.

Pro editory:

Genesis Capital

Společnost Genesis Capital nabízí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku financování jejich dalšího úspěšného růstu a rozvoje. Prostřednictvím fondů rozvojového kapitálu (private equity), které spravuje, již podpořila více než dvacet dynamických českých a slovenských podniků; mnohé z nichž se díky spolupráci s Genesis Cupital dostaly na špičku ve svém oboru. Celkem již Genesis Capital zajistil českým a slovenským firmám na jejich rozvoj více než dvě miliardy korun.

Od svého vzniku v roce 1999 společnost Genesis Capital spravovala tři fondy rozvojového kapitálu s celkovým objemem téměř 100 milionů eur. Dva z těchto fondů již českým a slovenským firmám zprostředkovaly veškerý kapitál, který měly k dispozici, pro další investice je v současnosti otevřen nejmladší fond Genesis Private Equity Fund II s velikostí 40 milionů eur. Mezi společnosti, do kterých Genesis Capital investoval, patří například AB Facility, pietro filipi, CCS, ETARGET, Gumotex, Energetické strojírny Brno, Roltechnik, Profimedia, Vydis, GTH CATERING a další.

Fondy společnosti Genesis Capital představují v současném prostředí, charakterizovaném obtížným přístupem malých a středních podniků ke standardnímu bankovnímu financování, výhodnou alternativu, jak si firmy s potenciálem růstu mohou zajistit potřebný kapitál, zaměřují se ale také na financování odkupů (buy-outs) firem. Mezi jejich investory patří mimo jiné Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Česká spořitelna a belgická investiční společnost Gimv.


ESB Rozvaděče

Společnost vznikla 8. října 2007 odštěpením dřívější divize rozvaděčů od Energetických strojíren Brno (ESB). V březnu 2008 se společnost přestěhovala z areálu ESB na Vídeňské ulici do nových moderních prostor v areálu firmy Uchytil v ulici K Terminálu 7, vzdáleném vzdušnou čarou necelý kilometr od původního umístění. Od září 2009 se pak činnost společnosti, zaměřená do té doby převážně na dodávky rozváděčů nízkého napětí a zámečnických výrobků, rozšířila o výrobu zařízení pro čistírny odpadních vod, která byla převzata od dřívější mateřské společnosti ESB. Tento ekologicky zaměřený program bude v budoucnu významně přispívat k určování dalšího rozvoje společnosti.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital